top of page

Kuidas Kilk Tauno Kangrolt ateljeed proovis välja petta


Tuntud skulptori Tauno Kangro ateljee asub Tallinnas, aadressil Uus 20 ning on seal paiknenud juba eelmisest sajandist alates, alguses üürilepinguga, hiljem ostis Kangro ateljee Tallinna linnalt välja. Ateljee ruumide välja ostmise protsess oli pikk ja keeruline, vahepeal oli Kangro sunnitud seetõttu koguni Keskerakonda astuma, kuid sel pole Kilgi juhtumiga seost. Kangro üürileping Tallinna linnaga lõppes kokkuleppega, mille järgi Kangro sai õiguse ateljee ruumid välja osta ning tema omandisse läksid maja I korrus ja kelder. Ruumides paiknevad Kangro ateljee ja galerii, oma ruumides on ta teinud põhjaliku remondi.

 

Maja II korruse ja pööningu, kokku 383 m2, otsustas linnavalitsus müüa eraldi enampakkumisel alghinnaga 5,75 miljonit EEK (linnavolikogu otsus 17.06.2010). Et hoone ülemine osa oli üsna halvas seisukorras ning vanalinna majas kehtivad ranged muinsuskaitsest tulenevad ehituspiirangud, pidas enamus ostjaid alghinda liiga kõrgeks. 

 

Siiski ostis mitmete vanade majade renoveerimisega kätt proovinud Rein Kilk pakutava majaosa ning Tauno Kangro andmetel koguni alghinnast kõrgemalt, Kangro ateljeemaja sai seega uue kaasomaniku. Kilk pakkus Kangrole välja äriplaani: teeme majast kunstihotelli, mille üleval korrustel paikneksid numbritoad ning mille all ateljees saavad külastajad modelleerimist ja maalimist harjutada. Firma tegemise skeem pidi olema lihtne: Kangro paneb uude firmasse sissemaksuna oma ateljee ning Kilk renoveerimata ülemise korruse, osalus firmas oleks jagunenud 50/50. Et Kangro hotelli välja ehitamist finantseerida ei soovinud, oleks proportsionaalselt Kilgi poolt tehtavate investeeringutega seatud Kangro poolt firmasse pandud kinnistuosale hüpoteek. 

 

Kuid Kangro loobus ahvatlevast pakkumisest, kui sai teada, et tegelikult on Rein Kilgil olemas ostja kogu majale, pakkumisega 20 miljonit EEK. Sellise tehinguga jäänuks skulptor oma ateljeest ilma. See otsus asetas Kilgi ebamugavasse olukorda, kuna tema äriplaan nägi ette terve maja müümist koos Kangro ateljeega, mitte aga lagunenud majapoole omanikuks jäämist koos ostusummaks laenatud rahalt tiksuvate intressidega. 

 

Kilk asus otsima vahendeid Kangro mõjutamiseks ning sai teada, et kunstnikul oli tekkinud arvelduskrediidi võlgnevus Nordea panga ees, suurusjärgus 1,4 miljonit EEK. Kilk omandas segase sisuga tehingu teel selle nõude ning asus Kangrole survet avaldama. Täpset nõude alust ega sisu ei ole osapooled avaldanud, kuid ka kohtutäituri juurde Kilk omandatud nõudega ei läinud. Selle asemel saatis ta Kangroga rääkima niinimetatud „allilmas tuntud inimesed“. Kangro kaasas läbirääkimistele oma juriidilised nõustajad ning võlanõudjad lahkusid tühjade kätega, skulptor aga asus nõude alust ja liikumist uurima. Nordea pank kinnitas Kangrole, et neil tema vastu enam nõuet ei ole, kuid ei kommenteerinud, kellele ja mis tingimustel nõue edasi müüdud on. 

 

Nii ongi Kangro justnagu kellelegi võlgu, kuid kas Kilgile või mõnele teisele isikule, ei ole talle tänaseni selge. Nagu ka see, kas nõude omanik tahab nõude eest rohkem või vähem raha, kui väidetav nõude summa või midagi muud. Kohtutäiturile ega Kangrole Kilk võlga tõendavaid dokumente ei ole esitanud. Ning Uus 20 hoone ülemine osa laguneb, hoone katus on lausa ohtlikus seisukorras. Skulptor ütleb, et ta juba kardab järgmist talve – kui hoone katus rasketes oludes järgi peaks andma, ähvardab vihma- ja lumevesi ka tema hoolega ehitatud ateljee rikkuda. Kaitseks selle eest on Kangro sõlminud põhjaliku ja kalli kindlustuslepingu, mis garanteerib vähemalt kahjude hüvitamise, kui kunstniku ateljee ja galerii pahura ülemise naabri tegemiste või tegemata jätmiste tõttu kahju peaks saama. Ühisfirmast Kilgiga ei taha Kangro enam kuuldagi. Mis saab Nordea panga poolt müüdud nõudest, ei oska ta prognoosida. „Kui tuuakse konkreetsed paberid, mis näitavad, et kellele ja kui palju ma võlgu olen, eks ma siis maksan võla ära. Kui aga sellega ähvardades midagi muud nõutakse, siis sellise asjaga ma küll  ei saa nõus olla,“ ütleb Kangro.  Asja teeb eriti kummaliseks, et Rein Kilk on sama Rotary klubi liige, kuhu kuuluvad ka Tauno Kangro ning tüli tekitanud nõude edasi müünud Nordea panga juht Vahur Kraft. 

 

bottom of page